Férfi karórák – A tökéletes útmutató
Egy karóra kiválasztása kis gondolkodást és rengeteg kutatást igényel. A jó hír... hogy ezt mind megcsináltuk már. Ebben az útmutatóban mindent megtalálsz, ami a számodra megfelelő férfi karóra kiválasztásához kell.
A rugóktól és fogaskerekektől az elemekig és kijelzőkig, a bőrszíjaktól a másodpercekre osztott időmérőkig elég sok minden lehet egy karórában, amiről lehet, hogy eddig nem is tudtál.
Szóval itt az ideje a karórák szakértőivé válni, uraim.
Miért hordjunk karórát?
Oké, a telefonod valóban jól működik időmérőként is. Viszont az okostelefonnal ellentétben egy karóra nem zaklat Facebook értesítésekkel vagy esetleges Tinder találatokkal.
Egy karóra több, mint egy eszköz, ami a perceket és órákat méri. Az a férfi, aki órát visel, nem csak azért tesz erőfeszítést, hogy időben érkezzen mindenhova, de arra is figyel, hogy stílusos legyen.
Azonban... ha jön az a bizonyos 'bling', akkor a férfiak nem játszadoznak túl sokáig.
A megfelelő karóra kiválasztása olyan tényezőktől függ, mint az ára, a stílus és a funkcionalitás. Mit kell tudnia az órádnak? Merre mész, majd vele? Mihez veszed fel? Kezdj el gondolkodni!
A professzionális óráktól a szuper stílusos darabokig biztosan létezik olyan, ami a te epikus történeted része lehet.
Óramű fajtái
A karórák óraműve szó szerint az, aminek hangzik. Ez a 'motorja' a karórának, vagyis az a része, ami a mutatókat mozgatja az óralapon. Ez a szerkezet végzi el a bonyolult munkát.
Persze nem megbocsáthatatlan, ha te csak a kinézet alapján választod ki az órád, hiszen mások is így tesznek. Azonban vannak olyanok, akiket érdekel a működés, és ezért fontosnak is tartják azt.
A karórák óraműi három kategóriába sorolhatók:
- Mechanikus – Az eredeti felhúzós karóra, amit apró fogaskerekek működtetnek.
- Automatikus – A automatikus verziója a fentinek, ami saját magát húzza fel.
- Kvarc – A modern karóra. Nincs szükség felhúzásra, mert elem működteti.
A mechanikus karóra
A tradíciókat kedvelő férfiak számára készült. A mechanikus karóra eredeti, régimódi és kézzel felhúzható típus. Az elemmel működő kvarcórákkal szemben a mechanikus karórát az órásmesterek által létrehozott bonyolult szerkezet működteti, nem pedig elem.
Akár a 17. század rugómeghajtású óráinál, a mechanikus karóráknál is a fűrugó manuális tekerése a lényeg. A rugó egy teljes sor fogaskereket hoz működésbe, amik aktiválják a súlyozott kereket, vagyis a billegőt.
A billegő állandó mértékben leng előre-hátra. Amikor a gátszerkezet mechanizmusa kiold, a fogaskerekek igen kis mértékben előre haladnak a billegő minden egyes kilengésekor. Ez a "ketyegés", ami a mutatókat hajtja előre.
Természetesen ez a fantasztikus tervezés azt is eredményezi, hogy a mechanikus karórát minden egyes nap fel kell húzni. A felhúzáshoz addig kell tekerni a koronát az óramutató járásával megegyezően, amíg ellenállást nem érzel.
A tekerőnek, vagyis neked kell figyelned, hogy mikor éred el az ellenállást, ami a főrugó teljes felhúzásának a jele. Ha túlhúzod az órát, akkor el is törheted, tehát ne akkor csináld, amikor belefeledkezel egy izgalmas sorozatba.
A pontos idő beállítását szintén a koronával tudod elvégezni, olyan módon, hogy kihúzod azt, és addig tekered, amíg a megfelelő helyre nem kerülnek a mutatók. Ilyenkor a szerkezet megáll, így teljesen pontos beállítást tudsz végrehajtani.
A mechanikus óra motorja körülbelül 200 apró mozgóalkatrészt tartalmaz, aminek az a hátránya, hogy ezzel a sok alkatrésszel és folyamatos használattal egy mechanikus karóra nem jár 100% pontossággal. Bizonyos tűréshatáron belül működnek: Meg van adva egy napi maximum másodperc, ameddig eltérhet mind a két irányba az óra.
Ahhoz, hogy megkapja egy karóra a COSC kronométer tanúsítványt, az óraműnek -4 és +6 másodperc eltérés között kell üzemelnie.
Széles körben ismert, hogy a legjobb mechanikus óraművek Svájcban készülnek, amiket szorosan követnek a Japánban előállított darabok.
A mechanikus karóra előnyei
- Exkluzív. A krémek krémje a karórák között. Ha ilyened van, azzal azt mutatod, hogy értékeled a fogaskerekek és rugók hatékony együttműködését.
- Hatékony. Nincs szükség elemre.
- Egyedi. A vintage nagyon nagy divat lett, a legtöbb gyűjthető karóra pedig mechanikus.
- Megnyerő. Néhány mechanikus karórának üvegből van a hátulja, ami azt eredményezi, hogy láthatod a kifinomult működést.
A mechanikus karóra hátrányai
- Nehéz karbantartás. Fel kell húznod. Legkésőbb ötévente el kell végezni a szervizelést is, ami igen költséges lehet.
- Nem teljesen pontos. Még akkor is veszíthet néhány másodpercet, ha naponta felhúzod.
- Érzékeny. Az apró fogaskerekek igen érzékenyek a természeti hatásokra. Tehát, nem ebben az órában fogsz szörfözni járni.
- Drága. A mechanikus órák árcéduláján jelentősen magasabb összeg szerepel, mint a kvarcórákén.
Az automatikus karóra
Akár a mechanikus karórát, az automatikus karórát is egy főrugó működteti. Habár ebben az esetben ez a főrugó automatikusan kerül felhúzásra, amihez a viselője kinetikus energiáját használja fel – vagyis a kezed természetes mozgásának az energiáját. Ezért szokták kinetikus karórának is nevezni néha.
Ez technikailag az "önfelhúzás". Egy apró elforduló súly, amit rotornak nevezünk, ide-oda leng, miközben mozgatod a karod, ezzel felhúzva a főrugót, amíg viseled az órát.
Miután leveszed a csuklódról az automatikus karórát, utána még körülbelül 48 órán keresztül tud önmagában működni, majd "energiatartalék" üzemmódba kapcsol. Ezután be kell állítani az időt, majd kézzel felhúzni az órát, hogy ismét normálisan működjön. Akárcsak a mechanikus karóra esetében, itt is a koronát kell megtekerni párszor az óramutató járásának megfelelően a felhúzáshoz, a pontos idő beállításához pedig ki kell húzni a koronát egy picit.
Azoknak is van egy jó hírünk, akik attól tartanak a mechanikus karóráknál, hogy túlhúzzák őket, ugyanis az automatikus óráknak van egy nagyon praktikus funkciója is. Található bennük egy úgynevezett "csúszó tengelykapcsoló", ami megakadályozza a túlhúzást. Nem számít, hogy hányszor tekered meg, mert nem tudod majd túlhúzni. A mechanikus karórákban azonban nem mindig található meg ez a szerkezet.
Ha túl sok ideig kell tárolnod az automatikus karórádat, akkor érdemes megfontolni egy mozgó óratartó beszerzését, ami gondoskodik a karórád felhúzásáról, amíg nem viseled.
Az automatikus karóra előnyei
- Mindenből a legjobb. Az automatikus karórák ugyanolyan jók, mint a mechanikus elődeik, de még arra is képesek, hogy felhúzzák önmagukat.
- Hatékony. Se elem, se felhúzás.
- (Nagyrészt) Könnyű karbantartás. Ideális, ha mindennap viseled.
Az automatikus karóra hátrányai
- Néha fel kell húzni. Ha nem hordod, akkor nem tudja felhúzni magát, és megáll. Ilyenkor manuálisan kell felhúznod a koronával.
- Némi karbantartás. A szervizelés ötévente ajánlott.
A kvarcóra
Itt a karóra, ami megváltoztatta a történelmet. A kvarcórák az 1960-as években jelentek meg Japánban. A 80-as évekre háttérbe szorította a tradicionális mechanikus karórákat. Az elemmel működő kvarcóra tulajdonképpen egy apró számítógép, ami elektromos impulzusok segítségével tartja meg a pontos időt. Éppen ezért nincs szükség manuális felhúzásra.
Az elektronikus motorban található kvarckristályról kapta a nevét. Ez a kristály egy olyan vezető, ami az elem és az elektromos áramkör között szabályozza az áramot.
A mechanikus karórákkal ellentétben a kvarcóra lehet analóg vagy digitális is akár. A digitális kvarcóra egy LCD-kijelzőn jeleníti meg a számokat írott formában, amíg az analóg óra ugyanolyan mutatókat használ, mint egy mechanikus karóra.
Mivel a kvarcórát elem működteti, ezért a másodpercmutató önmagában "ketyeg", ami különbözik a sima, fogaskerekek által hajtott mechanikus karórák működésétől.
A kvarcóra előnyei
- Megfizethető. A kvarcórák készítése és fenntartása is olcsóbb, mint a mechanikus vagy automatikus karóráknak.
- Könnyű használni. Nem kell felhúzni vagy szervizelni. Csak az elemet kell cserélni, ha lemerül.
- Precíz. A kvarcóra elektronikájának köszönhetően a legpontosabb az összes közül. A legjobb minőségű kvarcórák mindössze 1-2 másodpercet veszítenek havonta.
- Tartós és könnyű a karbantartása. Mivel a sok apró alkatrész helyett egy elem működteti, így a kvarcóra nem igényel túl sok szervizelést, és könnyebben karbantartható.
A kvarcóra hátrányai
- Kevésbé izgalmas. A kvarcórákban nincsen meg a mechanikus órák bonyolultsága.
- Cserélendő részek. Az elemek nem tartanak örökké.
A lényeg A mechanikus és automatikus karórákat az órák szakértői és a gyűjtők értékelik igazán az egyediségük és a kifinomult belső működésük miatt.
A kvarcórákat pedig azok szeretik, akik a pontosságot és a megbízhatóságot keresik.
Óratokok: Mi számít?
Egy márkás és stílusos karóránál igencsak számít, hogy milyen anyagból készült. A luxuskarórák olyan kiváló minőségű fémekből is készülhetnek, mint az arany, a fehérarany vagy a rozéarany, illetve az ezüst. A többi fém, vagyis a rozsdamentes acél, a volfrám és a titán is helyet kaptak már a luxuskarórák piacán.
A búvár és sport karóráknak korrózióállónak kell lenniük, ezért általában rozsdamentes acélból vagy titánból készülnek.
Arany karórák
Gyönyörű, tradicionális és biztosan észrevehető egy arany férfi karóra, ami több, mint egy átlagos időmérő. Ezek kifejező darabok. Azonban az arany nem olcsó. Szép és értékes, de hajlamos az elszíneződésre és a karcosodásra. Nem ebben fogsz síelni járni.
Ezüst karórák
Az ezüst férfi karórák igazi ritkaságnak számítanak. Talán azért, mert az ezüst könnyen elszíneződik és a legtöbb fém ugyanolyan jól tud kinézni, csak olcsóbban. Az ezüst puhább és könnyedén karcosodik. Az ezüstözött réteggel ellátott órák gyakoribbak és tartósabbak is.
Rozsdamentes acél karórák
Könnyű, ellenáll a korróziónak, és igen tartós. A rozsdamentes acél a legkevésbé drága az elérhető fémek közül. Habár gyakran használják sportórákhoz és "olcsóbb" modellekhez, a rozsdamentes acél ma már a luxuskarórák piacán is megtalálható. Találsz arany és ezüst tónusú rozsdamentes acél karórákat is a Trendhim kínálatában.
Titán karórák
Fele akkora a súlya, mint az acélnak, de kétszer tartósabb. A titán fő hátránya a magas ára.
Kerámia karórák
A kerámia gyakorlatilag bármilyen szilárd és szervetlen anyag, amiből a nem fém karórák készülnek. A cirkónium-oxidból készült kerámia karórák tartósak és stílusosak. A kerámia nem csak hipoallergén, de ellenáll a karcoknak is, így hosszú évekig viselheted. A napsütés sem fakítja ki.
Óraüvegek
A kristály – az üveg, ami beborítja és megvédi az óratárcsát – ugyanannyira fontos, mint az óratok anyaga. A műanyagtól a zafírkristályig mindegyiknek egyedi tulajdonságai és ára van. Nézd meg az előnyöket és hátrányokat mindegyik üvegtípusnál alább.
Milyen az ásványi üveg, akril és zafírüveg a karóráknál? Melyik a strapabíróbb és karcállóbb?
Ásványi órakristály
Az ásványi kristály az egyik leggyakrabban használt óraüveg. Karcállóbb, mint az akril, és kedvezőbb árú, mint a zafírüveg. Nincs semmi rossz az ásványi üvegben, és nagyon sokféle órában megtalálható – úgyhogy ne gondold, hogy nem megfelelő azért, mert ez egy 'tipikus óraüveg'.
- Karcálóbb az akrilnál
- Kevésbé tükröződik a zafírüvegnél
- Kevésbé karcálló, mint a zafír
- Nehéz polírozni, és összetörhet, ha nagy erőhatás éri
Akril órakristály
Az akril óraüveg valójában nem is üveg. Ez egy műanyag, amit plexiüvegként is ismerhetünk. Nem egy erős anyag, de sokan használják, hisz megfizethető, és könnyedén formázható a különböző dizájnokhoz. Az akril polírozható az apró karcok eltávolításához, és nem törik úgy, mint a zafírüveg... de vigyázz a mély karcokkal.
- Nagyon megfizethető
- Nagyon érzékeny a karcolásokra
- Erős ütésállóság a rugalmasságnak köszönhetően
- A tárcsa kissé homályosnak tűnhet az akrilon keresztül
Zafír kristályüveg
Amikor arról beszélünk, hogy egy karóra zafír kristályüveggel készült, akkor egy minőségi időmérőre gondolunk. Az olyan anyagok mellett, mint a gyémánt és a volfrám-karbid, a zafírüveg az egyik legkeményebb anyag a földön. Ez az anyag szuper karcálló, de összetörhet az extrémen erős ütődéstől. A legnagyobb előnye a zafírüveggel ellátott óráknak, hogy nagyon nehezen karcolódnak.
- A legkeményebb elérhető órakristály
- Extrémen nehéz összekarcolni
- Tiszta betekintés a számlapra – nem homályos, mint az akril
- Fényvisszaverő bevonat nélkül néhány ember számára túl tükröződő lehet
- Nagyon erős ütés hatására összetörhet
Dupla kupolás vagy egy kupolás zafírüveg – Melyik a jobb?
Ha egyszer eldöntöd, hogy a karórád zafírüveges legyen, a következő lépés annak kiválasztása, hogy ez a zafírüveg dupla vagy egy kupolás legyen.
Az egy kupolás kristály lapos az alján és kupolás a tetején. Talán úgy láthatod, hogy az egyetlen kupola torzítja a betekintést, hiszen egy lencsét alkot, amin keresztül megnézheted az időt.
A dupla kupola kerek kívül és belül is (innen ered a 'dupla kupola' elnevezés). A dupla kupolás zafírkristálynál nagyon kevés esély van arra, hogy torzuljon az óratárcsa láthatósága.
Egyéb óraüveg opciók:
- Zafír ásványi óraüveg – Ennél az órakristálynál az ásványi üvegre egy vékony réteg zafírüveg kerül. Nagy különbséges vannak ez a típus és a valódi zafírüveg között. Mindig nézd meg a termék leírását a pontos anyagokkal kapcsolatban, és ha kétségeid támadnak, akkor vedd fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal.
- Gyanta óraüveg – Néhány karórát úgy hirdetnek, hogy gyantaüveget tartalmaznak. Ez az órakristály ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint az akril, így egy megfizethető opciója az órakristályoknak.
Óraszíjak
Az óraszíjak stílusa, anyag és dizájnja is rengeteg féle lehet, így sokkal többet jelentenek, mint egy "jó karóra másik fele".
Amikor döntened kell egy bőr vagy fém óraszíj között, akkor gondolj arra, hogy hova fogsz menni vele, és milyen öltözékkel fogod viselni. Az öltönyöddel fogod hordani, amit csak az irodában és színházba veszel fel? A kertben lesz rajtad? A sípályán? Olyan dologra lesz szükséged, ami nem csak az órádat tartja, de ellenáll az időjárási viszontagságoknak is.
A csuklód mérete is számít. A kisebb csuklókat lehúzhatja egy fémszíj, amíg egy azonos méretű bőr meg sem kottyan nekik.
Fém óraszíjak
Az óratokhoz hasonlóan a szíj is készülhet aranyból, acélból, titánból és egyéb fémekből, és általában egy fémkapcsot is tartalmaz. A fémszíjak készülhetnek hálóból vagy fémszemekből is. Ahogy az óratokoknál, úgy a szíjaknál is tartósak, de könnyen karcolódnak a fémszíjak. A fém típusától függően igen drága lehet a cserélésük.
Bőr óraszíjak
A férfi óráknál a bőrszíj a leggyakoribb... de ez nem jelenti azt, hogy unalmas is lenne. A bőrszíjak bármilyen állati bőrből készülhetnek a tehéntől a krokodilig. Ráadásul a legtöbb óratokhoz passzolnak.
A bőr klasszikus, kényelmes és biztonságos is, ha valaki allergiás a fémekre. A bőrszíjak igazán tartósak, könnyűek és stílusosak. A másik jótékony velejárója a bőrnek, hogy ad egy vintage érintést a kinézetedhez. A bőrszíjak igen sokféleképpen nézhetnek ki. Lehetnek simák, hasítottak, dombornyomottak, merevek vagy színezettek.
Szövet óraszíjak
A szintetikus anyagok általában megfizethetőek, kevés törődést igényelnek és kényelmesek. A nejlon tökéletes anyag az aktív mozgás közben viselt ruhákhoz. Igazán strapabíró, vízálló és az UV-sugárzást is kibírja. Ha pedig a színekről beszélünk, nincs olyan, amit ne találnál meg a szövet óraszíjak között!
A legjellemzőbb szövet óraszíj a NATO szíj. Ezt a 70-es években tervezték a katonák számára. A NATO óraszíjat könnyen le lehet venni és cserélni a két rugós apró rudacska eltávolításával.
A Perlon egy másik népszerű óraszíj típus. Ezek a szőtt nejlonszíjak meglepően jól lélegeznek a vastagságuk ellenére.
Mindent egybevetve A férfi sportórák általában gumiból vagy fémből készült óraszíjjal rendelkeznek. Mindkét anyag vízálló és tartós karórákhoz használatos.
A fémszíjakat az igazán feltűnő kiegészítőkhöz használják.
A bőr egyszerűen nem alkalmas azokhoz az órákhoz, amik nedvesek lehetnek az úszástól vagy egyéb sportoktól. Azonban remek választás a kiöltözősebb eseményekhez.
Mindenképpen cserélhető óraszíjas karórát válassz, ha erre van lehetőséged. Ezek gyorsan kioldó tűket tartalmaznak, így pillanatok alatt kicserélheted a fekete bőrszíjadat egy barnára.
Karóra komplikációk
Komplikációknak nevezzük a karóra azon tulajdonságait, amikkel többet is tud nyújtani, mint a pontos idő megmutatása. Ilyen komplikáció lehet a dátum megjelenítése, a stopperóra, más időzónák egyidejű mutatása, hőmérséklet megjelenítése, ébresztőóra, átlagsebesség mérése, a holdciklusok figyelése és a naptár.
Dátummegjelenítési komplikációk
- Dátumablak – Egy kis ablak, ami a dátumot mutatja (általában a 3 óra után).
- Nagy dátum – Könnyen olvasható dátum, nagy számmal jelölve.
- Dátumkerék – Egy középső mutató, ami a pontos dátumra mutat az óratárcsán kívül jelölve.
A részletesebb dátumkomplikációk megmutathatják a hét napját, a hónapot, az éves naptárat vagy akár a napóra és a pontos idő eltérését is.
Kronográf komplikációk
A kronográf egy apró stopperóra, ami az óraműbe van beépítve.
- Egy- vagy kétgombos konográf – Start, illetve stop és törlés gombokkal.
- Flyback kronográf – Ez egy kissé eltér a hagyományos kronográftól, ugyanis itt a törlés gombot úgy is használhatod, hogy nem kell előtte leállítani a stopperórát.
- Split-Second konográf – A split-second kronográf lehetővé teszi, hogy egyszerre két időperiódust is mérj vele. Amíg az egyik mutató mozog, a másikat megállíthatod, elindíthatod vagy visszaállíthatod 0 értékre.
- Tachymeter – Általában a peremen található ez a komplikáció az analóg óráknál. A sebesség kiszámolására szolgál az utazási idő használatával. Olyan módon teszi ezt, hogy az eltelt időt (másodpercegységek) átkonvertálja sebességé (óraegységek). A távolság kiszámítására is alkalmas a sebességérték használatával.
Utazó karóra komplikációk
Mindegy, hogy pilóta vagy, gyakran repülsz vagy csak az időzónák szerelmese, van két olyan komplikáció, ami könnyebbé teheti az utazást.
- Két időzónás karóra komplikáció – A két időzónás karórák segítenek, hogy két különböző időzónában is megmondhasd a pontos időt. Innen jön a 'két időzónás' elnevezés. Frappáns, ugye? A komplikációt ugyanaz az óramű működteti, mint a főtárcsát. A legtöbb két időzónás óra egy 24-órás kisebb tárcsát és egy 12-órás nagyobb tárcsát tartalmaz. Ez a komplikáció remekül jön, ha időzónák között utazol, és mindig szeretnéd tudni, hogy hány óra van otthon... vagy itt a Trendhimnél, ha tényleg tudni akarod.
- GMT karóra komplikáció – A GMT komplikációval ellátott órák ugyanazt a funkciót látják el, mint a két időzónás karórák, azzal a különbséggel, hogy ott egy harmadik időt is nyomon követhetsz.
A legtöbb karóra 12-órás megjelenítést tartalmaz az óratárcsán. Ez azt jelenti, hogy az óramutató kétszer forog körbe a tárcsán minden nap (24 óra). A GMT komplikációnál található még egy óramutató, ami csak egyszer járja körbe a tárcsát, és a 24-órás jelölőkre mutat, amik a lünettán foglalnak helyet.
A harmadik idő leolvasásához a GMT komplikáción forgasd el a funkciógyűrűt az az idő, amit tudni szeretnél és a GMT (Greenwichi középidő) különbsége szerint.
A legtöbb utazónak bőven elegendő egy két időzónás karóra. Azonban, ha matekzseni vagy, három időzónát kell követned, vagy csak szereted a kihívásokat, akkor fizess be egy GMT komplikációs órára.
Egyéb komplikációk
- Holdfázisok – Megmutatja a teljes, fél-, negyed- vagy újholdat.
- Energiatartalék-jelző – Megmutatja a mechanikus vagy automatikus órában lévő energiamennyiséget (a főrugó feszítettsége szerint).
- Ébresztő
- Percismétlő – Hangjelzésekkel mutatja a pontos időt, miután a felhasználó bekapcsolja az oldalsó gombbal.
- Tourbillon – Általában a régebbi mechanikus órákra jellemző funkció, ugyanis a tourbillon feladata a gravitáció hatásainak a kiküszöbölése, ha egy óra túl sokáig marad ugyanabban a helyzetben.
Mit jelent a karóráknál az ATM?
Ha valaha is megnézted a karórád hátulját, akkor valószínűleg már láttad az ATM betűket és a ‘water-resistant’ (vízálló) kifejezést belegravírozva.
Az ATM az "Atmospheres" rövidítése, és vízállóságot jelent – nem szabad összetéveszteni a bankautomatával. Nem számít, hány gombot nyomsz meg... az órád nem fog pénzt adni.
A vízálló nem jelenti ugyanazt, mint a vízhatlan. Mielőtt lemerülnél a mélybe, előtte nézd meg a lenti rajzot, és tudd meg, hogy mit képes eltűrni az időmérőd.
- 3 ATM / 3 bar / 30 m / 100 ft – Az órád ellenáll az esőnek, a véletlen fröccsenésnek, a kézmosásnak és az autómosásnak (ameddig nem merülsz el vele a vízben).
- 5 ATM / 5 bar / 50 m / 165 ft – Az órád ugyanazokat tudja, mint a 3 ATM-es órák + alkalmas rövid úszásokra és zuhanyzása. Ne vedd fel az 5 ATM vízállóságú órát mély merüléshez és vízi sportokhoz. A fenti vázlat szerint tilos úszni benne... ez csak az időmérőd extra biztonsága miatt van.
- 10 ATM / 10 bar / 100 m / 330 ft – A 3 ATM és 5 ATM órák előnyei mellett a 10 ATM-es óra alkalmas a legtöbb vízi sporthoz, úszáshoz, szörfözéshez, vagy akár sznorkelezéshez is. Azonban nem vízálló mély merülés és búvárkodás esetén.
- 20 ATM / 20 bar / 200 m / 660 ft – A karórád alkalmas úszáshoz, búvárkodáshoz és komolyabb vízi sportokhoz is, illetve hosszú és pihentető fürdőzésekhez.
*A bar a víznyomást jelzi.
Ha egy karórán azt látod, hogy 100 méterig vízálló, az nem azt jelenti, hogy 100 méter mélyre is képes lennél vele lemenni. Ez azt jelenti, hogy az óra képes ellenállni a 100 méter mélységgel megegyező nyomásnak. Más szóval, ne vedd fel a 3 ATM (30 méter) vízálló karórád a következő tahiti búvárutadra.
Az általános szabály az, hogy ne ússz az órádban, kivéve, ha a hátulján 10 ATM vagy annál nagyobb szám szerepel.
Hogyan tudom megnézni a karóra méretem
Igen, a méret számít. Nem szeretnél olyan órát, ami fel-le csúszkál a csuklódon… de olyat sem, ami annyira nagy, hogy kidudorodik tőle az ingujjad.
Szíjméret
A legtöbb sportóra és elegáns óra esetében a szíj két darabból áll, az egyiken egy bújtató és egy nyelv a másikon pedig lyukak vannak. Itt igen könnyű a méretre állítás, hiszen ugyanaz a rendszer, mint az öveknél. Néhány fémszíj szemekből áll, amikből lehet kivenni, vagy akár további darabokat is hozzáadni.
Az óraszíj szélessége a fülek közti távolságot mutatja, ahol az óratok találkozik a szíjjal.
A szíj hossza a csuklómérettől függ, és két dologgal jelöljük – a hosszabb fél hossza, illetve a rövidebb fél hossza a csat kivételével.
A hosszúságot milliméterben jelöljük, például: – 120/70 mm.
Itt egy általános útmutató a csuklóméretedhez illő szíjhossz megválasztásához:
- 6.0 - 6.5” csukló (150 - 164 mm) = 120/70 mm szíj
- 6.6 - 7.0” csukló (165 - 178 mm) = 125/75 mm szíj
- 7.1 - 7.5” csukló (179 - 190 mm) = 130/80 mm szíj
- 7.6 - 8.0” csukló (191 - 203 mm) = 135/80 mm szíj
- 8.1 - 8.5” csukló (204 - 216 mm) = 140/85 mm szíj
- 8.6 - 9.0” csukló (217 - 229 mm) = 145/90 mm szíj
Óratok mérete
Nos, már beszéltünk róla, hogy az ingujjad alól kilátszó túlméretes óratok furcsa és nem néz ki valami jól. Az igazság az. hogy az olyan kicsi számlap sem praktikus, amiről nehéz leolvasni az időt. (ráadásul hatalmasnak látszik tőle a csuklód)
Az óratoknak a termeteddel arányosnak kell lennie – ne legyen se túl nagy, sem pedig túl apró.
A legtöbb srácnál az általános szabály, hogy az óratok mérete legyen 34 és 50 mm átmérő között (az óra számlapjának egyik oldalától a másikig mérve). Ha vékony és egyenes csuklód van, akkor olyat kell keresned, ami nem kisebb, mint 40 mm. Az 50 mm-nél nagyobb darabok már igazán merésznek számítanak.
Óratok vastagsága
Az általános szabály szerint az óratok annál vastagabb, minél nagyobb az átmérője. Ha szélesebb az átmérő, akkor vastagabb a tok is.
Az óratok vastagsága függ a dizájntól is – illetve az óramű típusától. A mechanikus karórák esetében több helyre van szükség, hogy elférjenek a fogaskerekek. A komplikációk száma is hatással van a vastagságra... illetve az óra teljes stílusára.
Érdemes olyan óratokot választani, ami illik az alakodhoz és a méretedhez.
Vedd figyelembe a karod méretét is, illetve azt, hogy mivel fogod viselni. Az öltönyhöz olyan óra kell, ami elég vékony, hogy be tudd csúsztatni az ingujjad alá.
A stílushoz és igényekhez megfelelő karóra kiválasztása egyénenként változik. Minden férfi más és más. Néhányan csak valami olyat akartok, amin látjátok a pontos időt az edzőteremben, néhányan pedig valami olyat, ami megmutatja, hogy merre van az otthon, amikor kirándultok. Vannak olyanok is, akik egy mesterien megmunkált mechanikus karórára vágynak. Van aki pedig valami szolid kiegészítőre vágyik (néha egy-egy feltűnő dísszel), ami illik a következő fekete öltönyéhez.
Egy jól kinéző karóra könnyen olyan dologgá válhat, ami nélkül nem akarsz kilépni az otthonodból. Amikor pedig meg kell mondani az időt valakinek, akkor biztosan nem nyúlsz majd többet a telefonodért.
Kérdések és válaszok
Mechanikus órát vegyek?
A számodra megfelelő karóra fajtája olyan dolgoktól függ, mint... hogy hol fogod hordani, milyen gyakran viseled majd, illetve a személyes igényeidtől és ízlésedtől.
A mechanikus karóra egy klasszikus darab, amit manuálisan működtetnek az apró fogaskerekek. A kvarcóra ezzel ellentétben elemről működik. Az automatikus karóra pedig valahol a kettő között van.
A mechanikus karórák leginkább az órák szakértői és gyűjtői körében népszerűek a bonyolult szerkezetének köszönhetően. Az egyes óratípusok előnyeinek és hátrányainak megismeréséhez csak görgess feljebb.
Hogyan vásároljunk férfi karórát az internetről?
Már a Trendhim oldalán vagy, úgyhogy egyszerűen csak kattints ide, és vásárolj a karóráink közül!
Segít majd a választásban, ha az óraszíj anyaga és az óramű típusa szerint szűröd a keresést.
Melyek a legjobb szabadtéri karórák?
A legjobb szabadidős karóra, amelyik a leginkább illik ahhoz az aktív tevékenységhez, amit odakint csinálsz.
Ha a víz közelébe, vagy egyenesen a vízbe mész, akkor egy vízálló karórára van szükséged. Ha a kirándulás vagy a kertészkedés a hobbid, akkor egy katonai karóra vagy egy átlagos sportóra lesz a nyerő választás.
Milyen vastag legyen az órám szíja?
Az óraszíj vastagsága attól függ, hogy mekkora a csuklód. Amikor először próbálsz fel egy karórát, akkor figyelni kell az óratok méretére, valamint a fülek elhelyezkedésére és méretére is.
Ha az óratok kicsi, illetve a fülek kicsit, akkor egy nagy szíj aránytalanul fog kinézni vele. Ez fordítva is igaz a nagy fülek és nagy óratok esetében.
Általános szabály – Az óraszíj vastagsága megegyezik a fülekével, és nem vastagabb, mint az óratok.
Milyen karórák illenek a kis csuklóhoz?
Ha vékonyabb a csuklód, mint az átlagé, akkor sem kell félned – számodra is létezik tökéletes karóra.
A "kis" csukló az, aminek a körbetekerve mért mérete kisebb, mint 17 cm. Ehhez a csuklómérethez olyan karóra illik, aminek az óratokja kisebb, mint 44 mm átmérőjű, valamilyen vékony szíjjal. Hagyd meg a nagy koronákat, gombokat és a többi extra dolgot azoknak a srácoknak, akiknek vastagabb a csuklója.